All Fates Have Changed to solowy debiut Jus Allah (którego możecie lepiej znać z duetu z Vinnie Pazem – Jedi Mind Tricks) wydany nakładem Babygrande Records na początku 2005 roku. 

Jus Allah reprezentuje Czarny Islam, który z hip-hopem ma więcej wspólnego niż jakikolwiek odłam innej religii. Temat dobrze opisał Zbigniew M. Kowalewski w pracy RAP – Między Malcolmem X a subkulturą gangową (ebook znajdziecie bez problemu w sieci):

Naród Islamu twierdził, że chrześcijaństwo jest narzędziem panowania białej rasy, a Islam prawdziwą religią czarnej. Integrację rasową uważał za niemożliwą i niepożądaną. Głosił separację między rasami i potrzebę budowy niezależnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego Czarnych. Zapowiadał, że panowanie rasy białej nad rasami kolorowymi dobiega końca w Ameryce i na całym świecie i że na sygnał dany przez Allaha zostanie obalone.

[…]

Naród Islamu żądał dla wszystkich obywateli USA wolności, równości, sprawiedliwości, pracy i oświaty niezależnie od tego, jaką wyznają wiarę, do jakiej klasy należą i jaki mają kolor skóry.

Łatwo domyślić się, że ten nurt trafił w drugiej połowie XX wieku na bardzo podatny grunt. Jedną z form w jakiej się rozwijał były chociażby Czarne Pantery, z którymi  łączyło się i sympatyzowało wielu raperów (2Pac, Dead Prez).

Tą tematykę poruszył oczywiście także Jus Allah. W utworze G-O-D (który był jednym z singli promujących All Fates Have Changed) pada wiele ciekawych wersów:

Nie mogę dzielić swojej miłości pomiędzy czarnuchów, nad którymi góruję
Wisisz mi swoje życie, możesz spłacić je krwią
Twoja dusza uniesie się w niebo jak arabski dywan

[…]

Chcesz sprzeciwić się rasie Allaha?
Jedna zła myśl i Twoje pierdolone serce będzie krwawić

[…]

Wszystko ma jakiś powód, Bóg mnie uwalnia
To jakbym miał parę dodatkowych oczu za plecami

[…]

Jestem z rasy panów
Bóg planety, szef fabryki
Życie to test, Islam to strategia
Ojciec rzeczywistości, matka galaktyki

Z punktu widzenia obecnej sytuacji geopolitycznej Jus Allah brzmi jak ortodoks. Wydaniem tej płyty 4 lata po WTC wykazał się niemałą odwagą, ale także zrobił sobie ciekawą reklamę. Raper nigdy nie przebierał w słowach, jego wizerunek to zdecydowanie wizerunek bezkompromisowego skurwiela, który z nikim się nie pieści. Jego teksty są soczyste.. a raczej krwiste..

Wyzwalam agresję
Eksploduję jak automatyczna broń

Feat z GZA jest zdecydowanie jednym z najlepszych na płycie. Oprócz niego do kolaboracji dołączyli także Chief Kamachi, Lord Jamar, Shabazz the Disciple, Agallah. Płyta lirycznie trzyma dobry poziom. Gorzej jest z bitami G-O-D to jakaś kakofonia. Jedynym pozytywnie odstającym od reszty jest ten z Tomorrow.

Jestem praktycznie pozbawiony miłości, mam mało do stracenia
Ostatni czarnuch, którego ostatnio zastrzeliłem był w trakcie modlitwy

Bez wątpienia ta płyta nie trafi do wszystkich, ale jest dobrą odskocznią od mainstreamowych produkcji i warto poświęcić jej swój czas. Jus Allah ma ściśle określone grono odbiorców. All Fates Have Changed to mieszanka tematów religijnych i horrorcore. Bardzo specyficzne połączenie.. przez co jeszcze bardziej wyjątkowe. Dużym mocno zauważalnym minusem pozostaje wspomniana wcześniej warstwa producencka.

Płytę możecie zamówić w korzystnej cenie na jesiennej promocji Preorder.pl

http://preorder.pl/muzyka/hip-hop-zagranica/hip-hop-usa/all-fates-have-changed