Tegoroczny ramadan potrwa od dziewiątego lipca do siódmego sierpnia. Zgodnie z jedną z jego zasad dorośli muzułmanie mają obowiązek pościć od świtu aż do zmierzchu. Władze osławionego więzienia Guantanamo planują nie zważać na święty miesiąc i mają zamiar stosować procedurę siłowego karmienia.

Kilku więźniów postanowiło zaprotestować. Reprezentujący ich w sądzie federalnym w Waszyngtonie prawnicy twierdzą, że karmienie w trakcie ramadanu doprowadzi do masowego korzystania z przytrzymujących krzeseł, co może być niebezpieczne dla zdrowia zatrzymanych.

Sąd odmówił wstrzymania siłowego karmienia twierdząc, że cała procedura jest humanitarna i odbywa się pod okiem wysoce wykwalifikowanej kadry. Władze mogą pójść jednak na rękę i zezwolić na przesunięcie terminów serwowania posiłków (jeżeli te nie będą kolidować z planowanymi operacjami lub nieprzewidzianymi sytuacjami).

Czwórka głodujących Shaker Aame, Ahmed Belbacha, Nabil Hadjarab i Abu Wa’el podważa decyzję sądu twierdząc, że przymusowe karmienie będzie miało dramatyczne skutki. Według ich opinii proces odbywa się dwa razy dziennie i trwa 30 minut, a po jego zakończeniu więźniowie są umieszczani w monitorowanych celach bez dostępu do wody na 2 godziny (tak aby powstrzymać wymioty). Protestujący zwracają uwagę na to, że skazańcy którzy nie mogą spożywać wody w ciągu dnia nie dostaną jej także w nocy.

Procedurę przymusowego karmienia postanowił zaprezentować Yasiin Bey (raper, muzułmanin, lepiej znany jako Mos Def). Nie polecam oglądania filmu osobom wrażliwym.