Jest tylko jeden sposób, by najdłuższy od lat weekend majowy mógł być jeszcze przyjemniejszy – trzeba rozpocząć go z nowymi ogłoszeniami najbardziej klimatycznej rap imprezy w Europie! Jak co piątek, line-up festiwalu Hip Hop Kemp wzbogaca się o nowych artystów, którzy między 17 a 19 sierpnia rozgrzeją do maksimum teren byłego lotniska w czeskim Hradec Králové. Tym razem kolejnej lekcji klasycznego rapu udzieli nam legendarny Kool G Rap, który od dekad nie schodzi z wygodnego fotela Ojca Chrzestnego światowego hardcore’u! Polską ekipę wzmacnia w tej odsłonie Rado i Astek ze składu Dwa Sławy, a ogłoszenie dopełnia brytyjska ekipa The Mouse Outfit, czeski grime’owiec Smack i pochodząca z Niemiec raperka Tice.

Nie bez przyczyny Kool G Rap nazywany jest „ulubionym raperem Twojego ulubionego rapera”. Podwaliny, jakie już w latach osiemdziesiątych położył pod rozwój hardcore’owej sceny, ale również i całej kultury hip-hopowej Nowego Jorku, są prawdziwie nieocenione. Wpływ charakterystycznego dla niego flow zauważalny jest w twórczości takich artystów, jak Nas, B.I.G. czy Jay–Z. Kool G zaczynał u boku DJ’a Polo, jednak po wydaniu kilku świetnie przyjętych płyt w połowie lat dziewięćdziesiątych zdecydował się na rozpoczęcie kariery solowej. Pięć albumów na przestrzeni dwudziestu lat tylko potwierdziły jego pozycję prawdziwego klasyka gatunku. Do Hradca Kool G Rap przyjedzie ze swoim najświeższym, szóstym krążkiem „Return of the Don”, który swoją premierę miał w styczniu tego roku. Wygląda więc na to, że obok dobrze znanych już numerów usłyszymy także sporo zupełnie nowej muzyki!

Przez dziesięć lat od wydania pierwszego nielegalu Dwa Sławy zdołali zbudować sobie naprawdę solidną grupę oddanych fanów ich zupełnie nietuzinkowego podejścia do rapu. Niebanalny humor, newschoolowe zagrywki i przede wszystki autentyczna radość z tworzenia muzyki wyróżnia ich pośród całej masy dzisiejszych składów znad Wisły. Każdy z ich trzech oficlajnie wydanych krążków zaskakuje swoją świeżością, a tegoroczne „Dandys Flow” to prawdziwe mistrzostwo słowa, nienagannie uszyte za pomocą wciąż  skutecznej „strategicznej korby lirycznej”.

Dziewięcioosobowy liveband, skupiony wokół najbardziej kreatywnych postaci brytyjskiej sceny instrumentalnego hiphopu – The Mouse Outfit to prawdziwa gwarancja muzycznej uczty dla ucha opartej na funku, jazzie i soulu, czyli pierwotnych źródłach hiphopu. Całość podsyca naturalnie klasyczny rap płynący od najciekawszych MC wyspiarskiej sceny – Dr Syntax czy Sparkz to prawdziwi wirtuozi słowa, którzy razem z całym kolektywem są od czasu debiutu w 2013 roku na ustach całej rapowej Anglii!

Dzisiejsza paczka to również reprezentanci naszych sąsiadów. Z Niemiec kempowy skład zasila Tice, raperka tureckiego pochodzenia, która potrzebowała zaledwie trzech lat od swojego debiutu, żeby naprawdę poważnie zamieszać na tamtejszej rap mapie. Jeśli chodzi natomiast o gospodarzy, to ich klasyczną, ale zawsze sprawdzającą się propozycją jest niekwestionowany król czeskiego grime’u, czyli Smack.

Nieco ponad 100 dni pozostało do otwarcia bram Festiwalu z Atmosferą! Teren lotniska w Hradec Králové zamieni się w sierpniu w prawdziwe centrum najpiękniejszej pasji świata, płynnie łącząc ze sobą najważniejsze jej zajawki – rap, taniec, grafiti oraz produkcję. Przez lata Kemp obrósł prawdziwą legendą, której doświadczyć można tylko na miejscu – zaledwie 50 kilometrów od polsko-czeskiej granicy. Więcej informacji na temat imprezy, jak i odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania znajdziecie na festiwalowej stronie www.hhk.pl

3-dniowe karnety na festiwal, zapewniające także wstęp na poprzedzający go warm-up są dostępne w polskiej przedsprzedaży na www.joystore.pl/hhk