Mimo, że od lutego na blogu jest dziura jak po uderzeniu meteorytu, to w tym czasie napisałem więcej tekstów niż przez ostatnie lata. Na początku roku dołączyłem do redakcji nowo powstającego portalu Skrr.pl, gdzie przez pół roku napisałem aż 75 tekstów!

Współpraca z szalenie fajnym gronem, które budowało ten projekt była dla mnie niesamowicie przyjemna. I pokazała mi, że da się PISAĆ DUŻO (i chyba ciekawie, co pokazują statystyki przy moich tekstach). Czas zakasać rękawy i brać się do roboty również tutaj. Nie mogę się już tłumaczyć znudzeniem polskim rapem, bo wena i chęci wróciły dawno temu. Zaczynam od razu, konkretnie nową serią Odpowiedzi na pytania, które wstydzisz się zadać.

Szukając pomysłu na nowy cykl moja druga połówka podpowiedziała mi, że może powinienem spróbować wyjaśnić pewne oczywiste (dla mnie) kwestie, które dla innych (szczególnie młodszych słuchaczy) mogą takie nie być. Od razu połączyłem kropki i wiedziałem jak będę chciał to zrobić. Mam nadzieję, że mieszanka odrobiony edukacji, kontrowersji, humoru, opinii i felietonowego stylu stworzy dla was ciekawe połączenie. Jedziemy! Na start Bedoes i Malik Montana.

Mam prawie 30 lat i słucham „Biały i Młody”. Czy coś jest ze mną nie tak?

Jeżeli od napisania tego tekstu minęło już co najmniej kilka tygodni i trafiłeś na niego z wyników wyszukiwania w Google to znaczy, że indeksowanie działa dobrze a ja mam odpowiedź na Twoje zmartwienie.

„NIE

…martw się. Ludzie niech swoje myślą” jak śpiewała ta, której dwuczęściowy plakat z Playboya jako nastolatek miałem kiedyś nad łóżkiem, czego nie mogła przeżyć moja pierwsza dziewczyna.

Każdy ma swoje guilty pleasure. Ja, kiedy jestem w wesołym imprezowym nastroju to bardzo często w moim Spotify skaczę pomiędzy debiutem Bedoesa, a Sentino rapującym do telefonu „Hajs za gram”. Mimo, że Bedoes odciął się od tego etapu swojej twórczości stawiając na bardziej ambitny przekaz, to my nie musimy. Zupełnie. Szczególnie jako Ci, którym bliżej do trzydziestki niż dwudziestki. My już wiemy, że liczy się gadka, a nie Instagram. Bedoes zrozumiał to dopiero niedawno (chociaż i tak bardzo wcześnie, ma przecież dopiero 21 lat!) co oficjalnie obwieścił poniższymi wersami w „Nadchodzi Lato”. Ależ ja lubię tego chłopaka.

Nie pokazuj mi pupy – pokaż mi pasję
Nie pokazuj mi piersi – pokaż kompleksy
Zdejmij już swoje rzęsy i zmyj makijaż
Nie masz być perfekcyjna, masz być prawdziwa

To, co? Muzyczka?

Czym są jagodzianki wydawane przez Malika w Gucci?

Do szukania odpowiedzi na to pytanie przyznał się ostatnio na Twitterze właściciel i redaktor naczelny Weszło Krzysztof Stanowski.

Nie ukrywam, że ucieszył mnie fakt, że google po wpisaniu tej frazy wyczytał mi w myślach i zasugerował dalszą część zdania – „wydaję jagodzianki w gucci co to znaczy”.

Dla tych, którzy śpiewają razem z Malikiem i Mr Polska, a cykają się wpisać w Google o co chodzi (bo jeszcze ktoś sprawdzi ich historię wyszukiwania i dla nich będzie to siara) dementuję, że Malikowi nie chodzi o:

  1. Drożdżówkę,
  2. Denaturat pity przez chleb,
  3. Prostytutkę,

Mowa oczywiście o banknocie o nominale 500 euro, którego (tak, to jest element edukacyjny tej serii) krótką, ale bardzo gangsterską historię zaraz poznacie. Otóż na początku tego roku, a dokładnie 27 stycznia 2019 roku produkcja tego środka płatniczego została wstrzymana w 17 z 19 krajowych banków centralnych strefy euro. Dzieło zostało dopełnione 3 miesiące później i z końcem kwietnia z jego produkcji wycofały się również Deutsche Bundesbank i Oesterreichische Nationalbank. Skąd ta decyzja? Otóż dzięki niej ma zmniejszyć się finansowanie terroryzmu, pranie pieniędzy i praca na czarno. Według Dyrektora Europejskiego Banku Centralnego banknoty o wysokim nominale są regularnie używane przez kryminalistów, co wydaje się być najwyżej zasłoną dymną do prawdziwych powodów wycofania ich z obiegu. Nie możemy jednak powiedzieć, że w Vitkacu jak w lesie i Malik wydaje nielegalne pieniądze. Posiadacze „jagodzianek” mogą być spokojni, banknoty są i będą nadal respektowanym środkiem płatniczym.

Fot. Bedoes & Kubi Producent – Biały i młody [official video] 2-1 screenshot / YouTube