Kolejny piątek przynosi nowe, gorące ogłoszenia tegorocznej edycji festiwalu Hip Hop Kemp! Tym razem chcemy udowodnić Wam, że hip-hop w dużej mierze jest tak naprawdę kobietą i dzisiejsza odsłona w pewnej części poświęcona będzie właśnie dziewczętom z dobrą nawijką! Gdy dodamy do tego kolejny topowy polski skład i mocny zastrzyk europejskiego rapu, to stanie się pewne, że kempowy zegar tyka i szesnasta edycja Festiwalu z atmosferą zbliża się naprawdę wielkimi krokami!

Polską reprezentację na Kempie wzmacnia duet PRO8L3M! Choć od ich debiutu minęły zaledwie trzy lata, to ich pozycja na krajowej scenie jest już zdecydowanie niepodważalna. Po starcie z EP-ką „C30-C39” i świetnym koncepcyjnym mixtapie „Art Brut”, w 2016 roku przyszedł czas na ich pierwszy pełnoprawny album długogrający zatytułowany po prostu „PRO8L3M”. Oskar i Steez od początku swoich nagrywek nie stronią od nowych patentów, dzięki którym przenoszą swoją twórczość na nowy, nieznany dotąd polskiemu słuchaczowi poziom. Nieustanna gra z odbiorcą, mieszanka różnych stylów i kreacji powoduje, że nie ma możliwości jasnego zdefiniowania duetu z Żoliborza. Futurystyczne brzmienie, połączone z dosadnością tekstów dzieli środowisko, ale nie pozwala słuchaczowi przejść obok PRO8L3Mu obojętnie. Pikanterii tej zapowiedzi dodaje jeden z ostatnich wpisów duetu na profilu facebookowym, który zapowiada powrót z nową muzyką już w czerwcu tego roku!

Naszą dzisiejszą propozycją z zza Oceanu jest pochodząca z Newark Rah Digga – nie bez powodu nazywana przez AllMusic „jedną z najwybitniejszych kobiet MC na świecie” oraz posiadaczką „najlepszych skillsów wśród rapujących kobiet”. Wieloletnia członkini Flipmode Squad, której liderował sam Busta Rhymes to prawdziwa matka chrzestna truskulowego rapu lat ’90. Niebywałe wręcz umiejętności sceniczne, połączone z doświadczeniem nabytym przy występach z największymi tuzami światowego rapu, płyną od Rah prawdziwym strumieniem! Podczas kempowego koncertu towarzyszyć jej na scenie będzie niemniej utalentowana Lyric Jones – pochodząca z Los Angeles raperka, wokalistka i świetna freestylerka.

Czym byłby Kemp bez koncertu Kontrafaktu? Jak co roku, tradycyjnie w programie najbardziej klimatycznej rap imprezy Europy ląduje miękko legendarny, najgłośniejszy słowacki rap skład w historii. Kierowana przez Rytmusa grupa to prawdziwy pewniak – od początku istnienia festiwalu zajmuje sloty głównej sceny i rokrocznie rozkręca pod nią coraz lepsze imprezy!

Dzisiejsze ogłoszenia to również pierwsza programowa propozycja z Niemiec. Duet Slowy & 12Vince powróci do Hradca po trzech latach ze swoim klasycznym boom-bapowym rapem, podsycanym inspirowanymi jazzem samplami i przepełnioną emocjonalnym storytellingiem warstwą tekstową. Z pewnością w ich secie nie zabraknie nowych propozycji ze świeżutkiej, bo wydanej dosłownie kilka tygodni płyty „Undercover Blues”.

Chociaż do sierpnia zostało jeszcze kilka dobrych miesięcy, to atmosfera wokół szesnastej już edycji Festiwalu z atmosferą robi się naprawdę ciekawa. Pierwsze, mocno klasyczne ogłoszenia składów Jedi Mind Tricks, Diggin’ In The Crates czy polskiego Grammatika jasno potwierdzają, że oddalone o 50 kilometrów od polsko-czeskiej granicy lotnisko w Hradec Králové będzie w tym roku prawdziwą gratką dla wyznawców kultury hip-hop. Każdy zakamarek festiwalowego terenu przepełniony jest zajawką – walki bboy’ów, warsztaty graffiti, bitwy freestylowe, czy w końcu deska i basket – tutaj dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie.

Trzydniowe karnety na festiwal Hip Hop Kemp, zapewniające także wstęp na poprzedzający go warm-up, są dostępne w sprzedaży za pośrednictwem oficjalnego polskiego sklepu internetowego www.joystore.pl/hhk