Popularny turecki raper Ezhel został aresztowany w Stambule pod zarzutem „zachęcania do zażywania narkotyków” przez policję antynarkotykową.

Po przejściu „kontroli zdrowotnej” w szpitalu (czyli jak się domyślam wykonaniu testów na zawartość narkotyków), artysta trafił przed sąd. Ten nakazał aresztowanie go pod zarzutem „podżegania i zachęcania do używania narkotyków” w swoich tekstach. Chwilę po tym jak informacja ujrzała światło dzienne hasztag #FreeEzhel stał się jednym z najpopularniejszych na tureckim Twitterze.

Ezhel wydał swój debiutancki album „Müptezhel” w 2017 roku, docierając do wielu w całym kraju z jego charakterystycznym stylem, który zawiera lokalne anatolijskie melodie. Wideo do jego piosenki „Şehrimin Tadı” (Smak mojego miasta) ma już ponad 31 milionów wyświetleń na YouTube.

Aresztowanie nastąpiło po kontrowersjach, które wybuchły w Turcji na początku tego roku, kiedy okazało się, że nadawca telewizyjny TRT zakazał w ciągu ostatnich dwóch lat 208 utworów z fal radiowych.

TRT broniła się, mówiąc, że nie chodziło o banowanie artystów, ale o przestrzeganie prawa, które zabrania nadawania treści zachęcających do palenia lub picia lub które przekazują „terrorystyczną propagandę”.

Źródło: hurriyetdailynews.com