W sieci pojawił się kolejny odcinek mini serii od VEVO – WHY I VOTE (gościem pierwszego był Vic Mensa, który opowiadał o brutalności policji w jego rodzinnym Chicago). Bohaterem nowego epizodu jest T.I., który rozprawia o „wojnie z narkotykami”.

Raper swoją opowieść rozpoczyna od wspomnień z rodzinnej Atlanty. Jego dzieciństwo przypadło na okres prezydentury Ronalda Reagana, który w 1981 roku podczas legendarnego już przemówienia ogłosił wojnę przeciw narkotykom. Masowe naloty, aresztowania i długoletnie wyroki za sprzedaż nielegalnych substancji stały się codziennością na „czarnych osiedlach”. T.I. odczuł skutki tej polityki na własnej osobie, ponieważ jego wujek został skazany na 10 lat za sprzedaż kokainy (twierdzi, że była to ustawka).

T.I. odnosi się także do popularnej teorii, wedle której narkotyki zostały celowo wprowadzone na tereny zamieszkiwane przez czarnych.

Crack został wprowadzony do czarnych dzielnic. Nikt sam nie dowiedział się jak zmieszać wodorowęglan sodu, wodę i kokainę aby zrobić jej tańszą i silniejszą wersję. Nie jesteśmy cholernymi chemikami.

Podczas nalotów głównymi zatrzymywanymi byli oczywiście dilerzy niskiego i średniego szczebla. W większości byli to młodzi ludzie, dla których wieloletni wyrok oznaczał rozpad rodziny.

W dalszej części rozmowy T.I. zwraca także uwagę na fakt wykorzystywania więźniów przez korporacje (np. w procesie produkcji ubrań), co stwarza niebezpieczną ekonomiczną zachętę dla masowego więzienia. Gorąco polecam cały epizod.

PS A pamiętasz jak?